Tępa wrażliwość Facebooka i TVN

mXXI wiek. Unia Europejska. Radość, że Polak prezydentem Unii Europejskiej. „Jesteśmy tacy zachodni” – mówią. „Jesteśmy liderami Europy” – powtarzają. To jednak nie przeszkadza nam obrażać ludzi. Liczy się kasa?

1. W telewizji TVN, którą w ramach prywatnego eksperymentu oglądam ostatnio namiętnie, trwa właśnie plebiscyt pod hasłem „Zwykły bohater”. Szymon Hołownia, jeden z jurorów konkursu, w zajawkach programu opowiada, że pomysł jest niezwykły, że to jest prawdziwa misja telewizji, że TVN, Onet i Bank BPH, szukają prawdziwych Polaków – bohaterów. Są trzy kategorie plebiscytu.:

FAIR NA CO DZIEŃ
INICJATYWA
BOHATERSTWO.

Zostańmy przy tej pierwszej – wydawałoby się najbardziej wyjątkowej – kategorii. Na stronie internetowej wydarzenia czytam: „Zdarza się, że wykonując z pozoru drobny gest, zmieniamy wiele w życiu innych ludzi. (…) Ci, którym taka postawa nie jest obca, zasługują na nagrodę „Fair na co dzień”.

2. W telewizji TVN, którą w ramach prywatnego eksperymentu oglądam ostatnio namiętnie, trwa jednocześnie program Top Model. Kilkudziesięciu uczestników i uczestniczek walczy o tytuł modela lub modelki, co wiąże się z kontraktem, zdjęciem na okładce poczytnego magazynu modowego i kilkoma cennymi nagrodami. Wyjątkowy – jak zapewniają producenci – program. Bo tym razem, ramię w ramię, o jeden tytuł walczą jednocześnie kobiety i mężczyźni. Obejrzałem więc ostatni – poniedziałkowy – program. Występuje w nim Mateusz Maga.

Co, podczas najbardziej pożądanego czasu antenowego pokazuje telewizja szukająca „zwykłych bohaterów” w kategorii Fair? Mateusz odgrywa w programie rolę kozła ofiarnego. Współuczestnicy nie szczędzą mu prześmiewczych docinek. Odezwał się stadny, prostacki, żenujący festiwal, w którym Mateusz stoi pod ścianą, a pozostali uczestnicy mówią, że „nie jest facetem”, „źle wygląda” (czytaj: nie tak jak my), „jest babsk”, „dziwny”, „pedalski”.

3. Na Facebooku, któremu w ramach prywatnego eksperymenty przyglądam się ostatnio namiętnie, trwa właśnie hejt wymierzony w Mateusza Magę. Powstała strona pod hasłem: „Mateusz Maga Wypierdalaj”. Żeby nie być gołosłownym.

mammamama maga1maga3

Oczywiście, oprócz powyższego błota, powstają jeszcze komentarze, które przywołują hejterów do porządku

mga4. Pamiętacie „Grażynę Żarko”? W sieci pojawiają się filmy, na których starsza pani opowiada o wierze. Lawina ruszyła. Błoto się rozlało. Komentarzy, które wówczas zalały internet, nie ma już sensu przywoływać. Po kilku tygodniach od rozpoczęcia projektu okazuje się, że „Grażyna Żarko” to aktorka. A autorzy projektu, którzy zapłacili jej za występ, chcieli pokazać, jak łatwo można nas oszukać. Projekt przyniósł jeszcze jeden wniosek – hejt, który rozlewa się w internecie, może realnie skrzywdzić ludzi. Po tym, jak okazało się, że to zamierzony od początku projekt, ci, którzy „Grażynę” hejtowali, zaczynają bić się w piersi. Piszą w sieci, że „niesłusznie obrażali”.

5. Na jednym z memów internetowych przeczytałem hasło: „To jest hejt, tego nie zgasisz”. I to prawda. Nie mogę jednak zrozumieć, dlaczego, telewizja uważająca się za ostatni bastion tolerancji i wolności, pozwala sobie na oddawania swojej przestrzeni do hejtu. Jak można w niedzielę szukać bohatera, który jest fair, a w poniedziałek pokazywać światu żenujący spektakl obrażania człowieka i jego wyglądu? Nie ma nic gorszego od tego typu stadnych zachowań. Nie ma nic gorszego od obrażania czyjegoś wyglądu, sposobu życia, przeżywania itd. Podobnie rzecz się ma z Facebookiem. Naprawdę nie ma w tym nic złego? Obrażanie, nękanie, nawoływanie do śmierci jest zgodne ze standardami Facebooka?

zgloszeniemagaTVN – stań się fair. Przestań.

32 Komentarze

 1. Wspaniały artykuł!
  Są jeszcze ludzie, którzy dają mi wiarę w to, że ten kraj nie jest zepsuty do szpiku kości. Skąd w tak młodych ludziach (większość wpisów pochodzi od gimnazjalistów), którzy nie znają jeszcze życia tak wiele nienawiści i złości? Gdzie są rodzice się pytam? Dlaczego, mimo naprawdę wielu zgłoszeń strony nie doczekaliśmy się jeszcze reakcji ze strony administratorów facebooka?

 2. Dlatego właśnie tak rzadko komentuję cokolwiek w internecie, szczególnie na popularnych portalach. Niezależnie od tego, czy ktoś napisze coś mądrego, czy kompletną bzdurę, inni wylewają na niego wiadro pomyj bez żadnego powodu.

  • zgadzam się, też rzadko komentuję z tego powodu. fajny artykuł. A ten chłopak ma niesamowitą urodę, chociaż jak go zobaczyłam pierwszy raz, też myślałam, że to dziewczyna. to go czyni ciekawym przynajmniej! Modelem byłby świetnym. Ale ludzie są ograniczeniu, za granicą pewnie nie miałby takich problemów, od razu ktoś by go wyłapał i pomógł zrobić karierę, powinien gdzieś wyjechać, a o Polsce zapomnieć:)

 3. To owczy pęd. Społeczność Facebooka to społeczność „specyficzna”, czerpią inspirację i kształtują poglądy w oparciu o opinię większości, o komentarze. „Zasada pierwszego komentarza” nie wzięła się znikąd…

 4. Dziękuję za trafny i mocny komentarz. Może ktoś się opamięta. Ostatnio na Fb zadziałało zacytowanie fragmentu z kodeksu wykroczeń o nawoływaniu do popełnienia przestępstwa. Może jakiś analogiczny krok zadziała? W pogoni za oglądalnością gubi się elementarną przyzwoitość i krzywdzi się młodego człowieka…

 5. Obawiam sie ze to nie zupełnie wina TVN.
  To wina ich grupy docelowej.
  Mam nadzieje ze cała ta nagonka na Mateusza rozejdzie sie a on zrobi karierę na zachodzie. Tu nie pasuje, sorry.

  • Zrobi karierę za granicą, a wtedy Polska napuszy się dumą.
   „Patrzcie jakiego mamy fantastycznego człowieka”. Wojewódzki zaprosi na kanapę, a Polsat sypnie groszem za Taniec z Gwiazdami…
   Hipokryci:(

 6. Bardzo dobry artykuł !! Śmiały i nazywający pewne rzeczy, sytuacje po imieniu..a zwłaszcza wskazujący negatywność pewnych zachowań względem danej osoby..to jak „śnieżna kula” nienawiści..jedna rada z mojej strony: nie obawiajmy się myśleć inaczej i wyrażajmy to…nie ulegajmy większości !!

 7. A to nie jest czasem tak, że producenci programów wytwarzają taką atmosferę wokół własnego produktu? Nie zdziwiłabym się, gdyby okazało się, że tzw. „fanpage”, gdzie obraża się tego chłopaka, był stworzony przez producentów programu. W momencie, gdy oglądalność jest bardzo niska zdesperowani telewizyjni macherzy są w stanie zrobić wiele. Szkoda tylko, że taplają się w błocie, ochlapują przy tym kogoś, kto może nawet nie miał pojęcia, jaką cenę będzie musiał płacić za obecność na ekranie. Nic tylko wyłączyć telewizor, komputer i iść na spacer.

 8. Witamy w internetach. To samo było z Wardęgą i innymi ten ktoś występujący w Top Model (na szczęście nie oglądam tych igrzysk głupoty) nie jest niczym wyjątkowym. Cały ten artykuł nie jest odkryciem wystarczy zobaczyć co piszą ludzie na youtube.

 9. czy na innych stacjach telewizyjnych tego typu działań nie m? a Polsat? nie czepiajmy się jednych, nie widząc drugich… wiele zła rozlewa się na wielu kanałach telewizyjnych, wiele zła… a na fb to już jest cały ocean zła i głupoty…jednak jest wielu ludzi, którzy temu próbują zaradzić, zatrzymać… nie godzic się z niegodziwością… ja wciąż mam , może naiwnie, ale mam nadzieję, ze Dobro pokona zło…

 10. Człowiek jest tylko człowiekiem i od zawsze inność była wyśmiewana,odrzucana Taka już ludzka natura…A co do telewizji to po prostu to pokazują .To tak jakby mieli np zasłaniać wizerunek Pani Grodzkiej bo jest „przerobioną” kobietą .Poza tym nawet nam może się wydawać,ze jesteśmy normalni bo pasujemy do ogólnego wyobrażenia normalności, a i tak zawsze znajdą się tacy,którym coś nie bedzie pasować i będą gadać śmiać się i wytykać to i owo ..Czy z tego powodu mamy się zamknąć w czterech ścianach,albo wszystkich skarżyć za obrazę ? Najważniejsze aby być sobą i nie przejmować się tym co kto o nas myśli W końcu każdy z nas jest wyjątkowy na swój sposób

 11. Nalatujecie na spolecznosc facebooka a sami macie konta zalozone, ale jak tutaj tworca tych wypocin napisal ze „w ramach prywatnego eksperymentu”, no tak przeciez ogladacie tylko trwam i sluchacia Radia ma w ryja

 12. W początkach rozwoju mediów internetowych nie było zbyt wielkiego wyboru między dobrymi a złymi portalami. Dziś jak ma sie wybór między takim bagnem jak onet, wp lub dno dna o2 a np Tygodnik pow, rp.pl, racjonalista. Wybór zalezy nie tyle od gustu co od poruszanych tresci, czasami są to te same tematy na dwu róznych portalach jednak pisane przez mało profesjonalnych dziennikarzy dla mało rozgarnietych ludzi. Ostatni raz w polskiej sieci na mainstreamowych portalach skomentowałęm coś 7-8 lat temu i do teraz sie tego wstydzę.
  Nie wiem gdzie jest granica między tym gdzie media kształtuja charakter społeczeństwa czy to społeczne oczekiwania ukierunkowują puszczane materiały, chyba ta granica sie dosyc czesto zaciera.

 13. chyba nie o taką Polskę walczyli nasi dziadkowie i rodzice. Chcieli dla nas wolnego kraju… mamy go. Zdecydowanie nas Polaków to przerosło. Jesteśmy rasistami, egoistami, pesymistami… Agresji w stosunku do drugiego człowieka, którego coś wyróżnia jest w nas więcej niż w Niemcach z II WŚ. Dlaczego nie możemy po prostu akceptować tego, że ludzie są różni? Nigdy nie będziemy tacy sami. Niech nas fascynują Ci, którzy są wyjątkowi. Uczmy się od nich tego czego nie możemy nauczyć się od innych. SZANUJMY innych tak jak my byśmy chcieli być szanowani. Coraz częściej stwierdzam, że nie lubię Polaków.. kraj kocham. Ale.. my ludzie.. jesteśmy straszni!

 14. A co powiecie na hej w kierunku Biedronia albo Anny Grodzkiej? Czym to się różni od hejtu na Maga? To jest dokładnie to samo.
  Ludzie mówiący o miłości bliźniego swego życzą innym śmierci. Tylko dlatego, że są inni.

 15. Niestety, takie czasy – wszystko na sprzedaż – to o programach typu Top Model czy inne (nie bardzo potrafię przytoczyć, bo tv nie oglądam).
  A net stał sie trybuna dla ludu….głupiego ludu. I smarkaczy.

 16. Zapraszam do polubienia strony „Obsługo Fejsboka Wypierdalaj”, strona powstała po to by pokazać, że nie podoba nam się ich tolerancja dla właśnie tego typu stron.

 17. Ale zawsze znajdzie sie ktos w takim programie zeby go widzowie komentowali, krytykowali, podkrecali ogladalnosc. tak samo bylo w poprzednich edycjach jak chociazby byla Michalina. Nie rozumiem postepowania stacji ze n to pozwalaja i pokazuja ani tymbardziej nie rozumiem sensu takiego programu ktory ma nie pokazywac jak byc modelem/modelka a pokazuje komentarze i podejscie innych do rywalizacji, Oni sie po prostu go obawiaja, na pewno zajdzie do polfinalu. czy wygra to sie okaze. Ja rzadko komentuje z uwagi hejtu, zdecydowanie wole obejrec i miec wlasne zdanie, a w dzisiejszej dobie blogow, fb, instgramow itp to sie gubie i nie jestem w stanie nad tym wszystkim zapanowac. Szkoda natomiast ze fb takze laczy sie z tymi ludzmi, nie rozumiem jak mozna pozwalac otwierac takie strony, jaka ostatnio tez pojawiala sie po smierci Ani Przybylskiej i jakich otwiera sie dziennie pewnie tysiace. czy oni naprawde nie moga robic selekcji. ale coz jest w koncu wolnosc slowa i nie moga pewnie kazdego zablokowac. Pozostaje nam zyc w tym swiecie niezrozumienia dla innych.

 18. Dziękuje, że ktoś głośno o tym mówi, bo to ci się dzieje, jest przerażające, takie zachowania doprowadzają ludzi do samobójstw. I to jest straszne, a ludzie którzy mają prawdziwe problemy ze sobą, myślą, że obrażając i katując psychicznie innych właśnie pokazali swoją siłę. I najstraszniejsze jest to, że większość społeczeństwa to akceptuje. A ja się pytam, co dzieje się z wrażliwością i delikatnością, a także empatią do drugiego człowieka. Jeszcze raz dziękuje, niech Pan dalej broni słabszych, bo oni sami często nie mają na to siły. A Mateuszowi z Top Model życzę dużo siły i wiary w to, że nie jest gorszy od innego człowieka. Przepraszam za długi wywód, ale bardzo ruszają mnie takie tematy. Pozdrawiam.

 19. Ta sama telewizja pokazuje swinie ktora sra i szcza ale ludzie sie bawia w najlepsze i smieja…GRATULUJE LUDZIOM ROZRYWKI !!! skoro takie rzeczy Was bawia to nie dziwcie sie ze pozniej macie sieczke w glowach….

 20. Dziękuję za te słowa!!! Wreszcie ktoś publicznie ocenił „hejt” skierowany w Mateusza Magę. Na co dzień nie korzystam z FB, ale znajoma poprosiła mnie o zerknięcie na stronę „Mateusz Maga Wypierdalaj” i o zgłoszenie jej. Otworzyłam i „hejt” obudził się we mnie wobec beznamiętnie krytykujących bogu ducha winnego człowieka!!!! Zgłaszałam sprawę FB kilkakrotnie za każdym razem dostając odpowiedź, że strona nie narusza standardów FB…. To ja się podpisuję pod Pana pytaniem, co to za standardy?!?

 21. Zastanawiam mnie jedno – nikt nie mówi o tym, że ów Mateusz sam do tego programu się zgłosił a nie trzeba być wiernym widzem żadnej telewizji, by wiedzieć, że w tego typu programach zawsze jest jakiś ulubieniec i ktoś, kogo się tępi. W programach randkowych, kulinarnych i szukających talentów jury albo inni uczestnicy jeżdżą po sobie nawzajem. Zdarzyło mi się już nawet zastanawiać nad tym, czy takie traktowanie uczestników przez jury nie wpędza tych pierwszych w depresję? Nie powoduje utraty wiary w siebie? Nie skłania ku samobójstwu? No bo jak to jest, być przekonanym, że się jest w czymś dobrym a potem słuchać na oczach milionów, że tak naprawdę, to jest się po prostu kompletnym dnem. No, może trochę śmiesznym?

  Oglądałam jeden odcinek TOP Modela i to było doświadczenie, którego niestety nie uda mi się wyrzucić z pamięci. Dla mnie żenada. Ale nie tylko przez stosunek uczestników do bronionego tu Mateusza (który skądinąd wydawał się mieć oparcie w jury) tylko sam poziom konkursu i dość smutne podejście do życia/własnego ciała.

  Wracając jednak do pierwszego zdania – nie chcę bronić ataków na tego chłopaka. Chcę powiedzieć, że nie tylko w naszym społeczeństwie występuje problem z akceptacją inności. I z tym problemem powinno się walczyć, bo on jest korzeniem takich właśnie ataków wymierzonych przeciw komuś, kto nie mieści się w ramach. Natomiast to, co teraz powiem, pewnie wzbudzi złość, bo trudno to ładnie powiedzieć słowami. Spróbuję krótko: zgłaszając się do tego programu i wiedząc o swojej inności (a wie i mówi o tym) naraził się na takie traktowanie (cena sławy?). Bo nasze społeczeństwo jest dość przewidywalne. Uważam też, że ci, którzy go zakwalifikowali, również wiedzieli, jak będzie. Przynajmniej mają większą oglądalność.

  • To sa programy, na które zapewne licencja została zakupiona przez stacje, a wiec gdzies tam w swiecie jest (był) emitowany program-matka. Jest to więc bezwzględny i prymitywny sposób na wydobywanie z ludzi najgorszych instynktów i o to chodzi. I nie jest to żadna polska specyfika, ale wynik barbaryzacji naszej cywilizacji. Wszyscy uczestnicy wiedzą, o co chodzi, także jurorzy i tylko niektóre naiwne osoby z drugiej strony ekranu są całe zdumione:))

 22. Tak obrzydliwe zachowanie uczestników tego programu jest godne potępienia. Oglądając ten program od razu widać, że jest to jedno wielkie targowisko próżności. Takich programów niestety w różnych telewizjach jest więcej i mam tu na myśli wszystkie kanały telewizyjne i media ogólnie. Również w mediach powszechnie uznanych za głoszące wartości chrześcijańskie często spotyka się wiele nienawiści. Najbardziej chyba obrazowym przykładem będzie ocean fekaliów wylanych, bynajmniej nie przez tvn, na Jurka Owsiaka. Wiec pomimo, iż zgadzam się z autorem w kwestii potępienia hejtowania to jednak nie należy generalizować i upraszać tego zjawiska przypisując je jedynie do TVN-u.

  • całkiem ją usunęli. po paru próbach jednak fb stwierdzilo ze narusza to standardy Facebooka

 23. Panie Redaktorze, przecież to jest TVN! I proszę nie brac poważnie nowych produkcji tej stacji i jeszcze polemizować, ale po prostu oglądac i brac udział, o ile Pan chce koniecznie wybierac ten kanał. TVN tak ma i nie będzie inaczej:))

 24. szkoda ,że to tv , która jest dla nas ma nas za nic !! Szkoda ,że nie mamy władzy nad tym co pokazuje, szkoda ,że nie umiemy protestować głośno gdy ktoś jest krzywdzony !!! A przecież jest nas tak wiele !!! Wystarczyłoby raz głośno zaprotestować jak w sprawie acta!!! Skrzyknąć się i zbojkotować program top model jako ten , który popiera dyskryminację , nagłaśnia ją , upublicznia i liczy słupki oglądalności a za tym kryją się ludzkie dramaty . Mateusz jest symbolem wyszydzania inności i usunięcie go z programu tego dowodzi. A założę się ,że wzięłi go właśnie dlatego iż liczyli się z tym ,że wywoła kontrowersje a co przełoży się na oglądalnosć!!! Tak chcieli , to powinniśmy im teraz pokazać…,że oglądalności już nie będzie ! Posłużyli się wrażliwym człowiekiem. Wstyd, żenada i hańba!!!

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.